Logo ASU
Astronomický ústav
Akademie věd České republiky
Logo AV




  Ukončení projektu Venus Transit 2004 v České republice


Český organizační výbor projektu VT 2004 pozval na 24. února 2005 do prostor Akademie věd v Praze účastníky, kteří se na projektu podíleli nejvýznamnější měrou – pozorovatele, vítěze soutěží, zástupce škol, hvězdáren a dalších astronomických organizací. Ukončení projektu v České republice se zúčastnil zástupce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a také novináři. V programu vystoupil ředitel Astronomického ústavu AV ČR Doc. Petr Heinzel, který po odchodu Dr. Stanislava Štefla do ESO převzal předsednictví Českého organizačního výboru a spolu s Dr. Šteflem byl členem Mezinárodního organizačního výboru VT 2004. Bylo představeno právě vydané archivní DVD s výsledky české části VT 2004, jehož vydání podpořila Evropská komise. Zájemci si o něj mohou napsat na suchan@ig.cas.cz nebo zavolat na telefon 267 103 040, případně svoji žádost zaslat na adresu Astronomický ústav AV ČR, Boční II/1401, 141 31 Praha 4. Velká část programu závěrečného setkání byla věnována Evropské jižní observatoři (ESO). Na  téma  „Česká republika na prahu Evropské jižní observatoře“ promluvil Prof. Jan Palouš. Program skončil přednáškou Doc. Vladimíra Karase na téma „Černé díry, historie a novinky.“

Evropský vzdělávací projekt Venus Transit 2004 realizovala s podporou Evropské komise Evropská jižní observatoř (ESO) ve spolupráci s Evropskou asociací pro astronomické vzdělávání (EAAE), Institutem pro nebeskou mechaniku a výpočet efemerid (IMCCE),  Pařížskou observatoří  a Astronomickým ústavem Akademie věd České republiky. Cílem projektu bylo pozorování  přechodu Venuše před Sluncem a zapojení široké, zejména studentské veřejnosti. Účastníci zaznamenávali přesné časy začátku a konce přechodu a údaje zasílali přes internet do Paříže k vyhodnocení. Mohli si tak vyzkoušet historickou metodu výpočtu astronomické jednotky a ověřit si, o kolik se při měření odchýlili proti dnes přesně známému údaji. Pražské ukončení projektu rekapitulovalo českou účast. Pozorování se celkem zúčastnilo 2763 registrovaných skupin z celého světa, z toho většina z Evropy. V České republice se projekt setkal s nadprůměrným ohlasem. V ČR se do projektu zaregistrovalo 117 škol, o jedinou školu jsme se tak umístili na druhém místě za Bulharskem. V mezinárodní soutěži o tematickou videonahrávku postoupila do finálové desítky tři česká videa. Z nich jedna práce získala druhé místo (odměnou je dubnová cesta na observatoř ESO na Mt. Paranalu v Chile) a další obdržela zvláštní cenu poroty.

Úspěch České republiky v tomto vzdělávacím a popularizačním mezinárodním projektu přispěl k přijetí České republiky do Evropské asociace pro astronomické vzdělávání, k němuž dojde v březnu 2005. Dobrá spolupráce ČR s organizátory projektu v ESO napomohla také dalším drobným krůčkem při vyjednávání členství ČR v Evropské jižní observatoři.

Přechod Venuše přes sluneční kotouč jsme mohli pozorovat 8. června 2004. Předtím pozorovali tento vzácný úkaz naposledy naši předci v roce 1882. Druhá šance se nám v České republice  naskytne alespoň na chvíli po východu Slunce 6. června 2012 (v době východu Slunce už bude Venuše přecházet před Sluncem). Další přechody Venuše před Sluncem nastanou v letech 2117 a 2125. To se ale už leckoho z nás nebude týkat.
 
Pavel Suchan (suchan@ig.cas.cz)



Pohled do sálu

Pohled do sálu

Zleva ředitel Astronomického ústavu AV ČR Doc. Petr Heinzel, předsedkyně České astronomické společnosti Dr. Eva Marková a Pavel Suchan z Českého organizačního výboru projektu.

Archivní DVD se představuje. (Vlevo Doc. Petr Heinzel, vpravo Pavel Suchan.)

Můžete si objednat ....

Na místě byly zdarma informační materiály.

Předávání certifikátů o účasti v projektu VT 2004.

Ředitel Astronomického ústavu AV ČR předává certifikát.

Sourozenci Kateřina a Jan Měšťanovi obdrželi v Paříži zvláštní cenu
poroty ve videosoutěži.


Foto: Tiskový odbor AV ČR