Logo ASU
Astronomický ústav
Akademie věd České republiky
Logo AVKapitánu E. Cernanovi udělena medaile AV ČR
 

Dne 30. září letošního roku byla kapitánu Eugenu A. Cernanovi udělena čestná medaile Akademie věd České republiky.

Eugene Cernan se narodil v Chicagu v roce 1934. V roce 1963 byl jedním ze čtrnácti astronautů vybraných NASA. Absolvoval tři kosmické lety: Gemini 9 (1966), Apollo 10 (1969) a Apollo 17 (1972). Jako velitel Apolla 17 byl zároveň posledním člověkem, který navštívil Měsíc. Kromě toho byl záložním pilotem pro lety Gemini 12, Apollo 7 a Apollo 14. Poté se stal členem manažerského týmu NASA, byl vrchním vyjednavačem Spojených států během jednání se Sovětským svazem o společném americko-sovětském projektu Apollo-Sojuz. V současné době je prezidentem a generálním manažerem Cernan Corporation a Cernan Group Inc., které se zabývají versmírnými technologiemi a marketinkovým poradenstvím.

Předkové E. Cernana pocházeli z Čech a Slovenska, prarodiče z otcovy strany z Kysucka a prarodiče z matčiny strany z Táborska. Při svém letu na Měsíc roku 1972 sebou E. Cernan vzal československou vlajku, kterou položil na měsíční povrch a zase ji odvezl zpátky. V roce 1974 ji přivezl do Československa a předal Astronomickému ústavu. Vlajka je instalována na pilíři dvoumetrového dalekohledu.

Letošní návštěva E. Cernana je již jeho několikátou návštěvou v České republice. Poprvé tu byl (tenkrát ještě v Československu) v roce 1974, potom v roce 1994 a v roce 2001, spolu s astronautem Johnem Blahou. Posledně zmiňovaná návštěva proslula hlavně pádem vrtulníku s E. Cernanem a V. Remkem na palubě.

Eugen Cernan je nositelem mnoha mezinárodních ocenění. Astronomický ústav jej navrhnul na čestnou medaili Akademie věd za zásluhy o vědu a lidstvo ("De scientia et humanitate optime meritis"), která mu byla 30. 9. předána předsedkyní AV ČR.

Soňa Ehlerová