Logo ASU
Astronomický ústav 
Akademie věd České republiky
Logo AV

Několik let chystanou Havlovu návštěvu hvězdárny pokazilo počasí

ONDŘEJOV (okres Praha-východ) 17. května (ČTK) - Více než dva roky chystali pracovníci hvězdárny v Ondřejově u Prahy návštěvu prezidenta Václava Havla. Kvůli zatažené obloze si s ním však nakonec museli dnes večer o hvězdách, galaxiích a astronomických záhadách především povídat.

"Jsem velmi rád, že se tato několikrát odkládaná návštěva konečně uskutečnila," řekl na setkání s astronomy Havel. Původně měl do ondřejovské hvězdárny zavítat již před třemi roky u příležitosti oslav 100. výročí založení této observatoře. Tehdy však musel návštěvu na poslední chvíli zrušit. "Astronomii mám velmi rád. Rád čtu knihy o tajemství vesmíru," zdůvodnil svou dnešní návštěvu Ondřejova prezident. 

Havel si v areálu hvězdárny prohlédl řadu astronomických přístrojů, dalekohledy a další zařízení. Zajímal se o pohyb hvězdných těles a pozorování známých galaxií. Prezident připomněl, že ho na obecné škole vyučoval pozdější slavný český astronom Antonín Mrkos.  

Kvůli zatažené obloze si Havel nemohl prohlédnout oblohu. S astronomy si proto spíš jen povídal. "Asi jako každého laika mě zajímá, jestli se vesmír může roztahovat donekonečna," uvedl. Astronomové mu však na tuto otázku nedokázali přesně odpovědět. "Existuje řada teorií, které obhajují jednotlivá stanoviska," odvětil ředitel Astronomického ústavu Akademie věd Jan Palouš. Vědci se pak snažili prezidentovi přiblížit různé pohledy na rozpínání vesmíru. "Je to snad schválně vymyšleno tak, abychom se to nikdy nedozvěděli," poznamenal na závěr přednášky Havel.

Hvězdárna v Ondřejově leží na vrchu Žalov. Před více než 100 lety ji založil Josef Jan Frič, syn básníka Josefa Václava Friče. V roce 1928 hvězdárnu spolu s bohatou knihovnou věnoval Karlově univerzitě. Od roku 1954 je observatoř součástí Astronomického ústavu Akademie věd.