Logo ASU
Astronomický ústav
Akademie věd České republiky
Logo AV



   
Panelová diskuze 14. 10. 2006 v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě


V sobotu 14. 10. 2006 od 15:00 do 17:00 v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě se koná panelová diskuze na téma Astronomie po pražském valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie (na témata Proč Sluneční soustava dále už jen s osmi planetami, Pohled na nejstarší hvězdy ve vesmíru, Česká astronomie v porovnání se zahraničím, Galaxie, Černé díry, Slunce a další promluví účastníci 26. valného shromáždění IAU). Z Astronomického ústavu AV ČR se panelové diskuze zúčastní Dr. Soňa Ehlerová, Mgr. Michal Bursa, Mgr. Michal Švanda a Pavel Suchan, moderuje a komentuje RNDr. Jiří Grygar, CSc. z Fyzikálního ústavu AV ČR. Panelová diskuze se koná v rámci doprovodného programu 16. Podzimního knižního veletrhu na téma Vesmír v nás a kolem nás, který se v Havlíčkově Brodě koná ve dnech 13. – 14. října 2006.

Doprovodný program České astronomické společnosti

13. 10. od 13:30 do 15:00 autogramiáda laureáta ceny Littera Astronomica 2006 RNDr. Oldřicha Hlada na stánku České astronomické společnosti

13. 10. v 16:00 slavnostní předání ceny Littera Astronomica 2006 na Staré radnici na náměstí v Havlíčkově Brodě

13. 10. v 16:15 přednáška laureáta ceny Littera Astronomica 2006 RNDr. Oldřicha Hlada na Staré radnici na náměstí v Havlíčkově Brodě „Několik slov o hvězdách“

po celou dobu konání veletrhu (pátek 12 – 19 a sobota 9 – 17) za jasného počasí pozorování Slunce před Kulturním domem Ostrov, za zatažené oblohy pozorování pozemských objektů, za deště se pozorování nekoná (zajišťuje Jihlavská astronomická společnost)

13. 10. od 20:30 (do cca 21:30) za jasného počasí večerní pozorování oblohy dalekohledy z náměstí v Havlíčkově Brodě (zajišťuje Jihlavská astronomická společnost), město bude slavnostně pohasnuto

14. 10. od 14:30 zahájení výstavy fotografií Naše hvězdárny v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Výstavu zahájí RNDr. Jiří Grygar, CSc. spolu s autorem Ing. Štěpánem Kovářem. Výstava potrvá do 22. 10. 2006.

V České republice má výstavba astronomických observatoří velkou tradici. Praha byla místem, kudy doslova kráčely dějiny astronomie, když se zde na počátku 17. století setkali významní astronomové Tycho Brahe a Johannes Kepler. Druhý jmenovaný v domě v Karlově ulici u Karlova mostu definoval dva nebeské zákony o pohybu planet, fundamentální zákony nebeské mechaniky. O století později vznikla ve věži pražského Klementina první hvězdárna zásluhou prof. Josefa Steplinga. Ten ji vybavil přístroji z vlastních peněz a tím jakoby předznamenal, jak budoucí hvězdárny mohou vzniknout, pouze nebývalým úsilím zakladatelů. Na území České republiky bylo vystavěno přes 160 nejrůznějších typů hvězdáren. Předkládaný soubor fotografií představuje výběr z tohoto počtu tak, aby každý typ hvězdárny byl zastoupen. Výstava je součástí rozsáhlého architektonicko astronomického projektu zaměřeného na dokumentaci a sběr historického materiálu o mimořádném fenoménu - české hvězdárně. Kromě dokumentární hodnoty je tento soubor především ryzím svědectvím o neuvěřitelné vynalézavosti a schopnostech improvizace jejich tvůrců, svědectvím o mimořádném nadšení a píli při snaze pochopit alespoň část z nekonečného kosmu.

14. 10. od 15:00 do 17:00 v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě panelová diskuze na téma Astronomie po pražském valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie - moderuje a komentuje čestný předseda České astronomické společnosti RNDr. Jiří Grygar, CSc.

Stánek České astronomické společnosti a Nakladatelství Aldebaran nabízí prodej knih, projekci, model marsovského vozítka z Lega na povrchu Marsu a také losování o fotografie vesmíru z významných světových hvězdáren.



Pavel Suchan