Logo ASU
Astronomický ústav
Akademie věd České republiky, v. v. i.
Logo AV



 
NOC VĚDCŮ – 28. září 2007

Astronomický ústav AV ČR, v. v. i.

ONDŘEJOV

  
 

  
 
Astronomický ústav AV ČR, v. v. i. v rámci Evropské noci vědců připravil následující mimořádnou nabídku pro veřejnost zahrnující prohlídku areálu observatoře, pozorování oblohy dalekohledy a prohlídku specializovaných pracovišť při jejich činnosti. Zdarma!

Program se uskuteční v pátek 28. září 2007 na observatoři v Ondřejově od 14:00 do 24:00.


14:00 – 19:00 (začátky ve 14:00, 15:00, 16:00, 17:00 a 18:00)

Exkurze do Slunečního oddělení: sluneční patrola a horizontální dalekohled HSFA 2 (průměr zrcadlového objektivu 50 cm, ohnisková vzdálenost 35 metrů). Přístroje budou v provozu a za jasného počasí bude předvedeno reálné pozorování Slunce, jinak ukázky pozorování ze záznamu.

Exkurze k robotickému dalekohledu BART skupiny astrofyziky vysokých energií.

Otevřeno muzeum V. Šafaříka – historické přístroje a dokumenty, historie základního astronomického výzkumu v ČR, vznik a vývoj ondřejovské hvězdárny a biografie jejího zakladatele J. J. Friče.

Prohlídka dvou historických kopulí původní hvězdárny.

Kosmonautika. Návštěvníci si budou moci prohlédnout plastové modely kosmické techniky, seznámit se s aplikacemi kosmického výzkumu používanými v běžném lidském životě, prověřit si své znalosti v malém testu z kosmonautiky. Děti si vymalují podle svých představ skafandr kosmonauta nebo raketoplán. K vidění bude i malá výstavka fotografií a autogramů nejznámějších kosmonautů světa. Samozřejmostí bude i informování o aktuálním dění v kosmonautice – ve světě, v kosmu i u nás v Česku.
 

19:30 – 24:00 (začátky posledních prohlídek ve 23:00)

Za jasného počasí pozorování oblohy v západní kopuli původní hvězdárny a s pomocí přenosných dalekohledů v prostoru původní hvězdárny. Je dokonce možné si do tohoto historického místa přivézt i vlastní dalekohled (po dohodě s organizátory, viz kontakt níže).

Otevřeno muzeum V. Šafaříka – historické přístroje a dokumenty, historie základního astronomického výzkumu v ČR, vznik a vývoj ondřejovské hvězdárny a biografie jejího zakladatele J. J. Friče.

Exkurze po malých skupinách návštěvníků na specializovaná pracoviště:

* k největšímu dalekohledu v ČR (přístroj Stelárního oddělení – průměr hlavního zrcadla 2 m, ohnisková vzdálenost 67 m, hmotnost 87 tun), prohlídka a informace o pozorování dalekohledem a zpracování výsledků
* k automatizovanému dalekohledu skupiny asteroidů o průměru objektivu 65 cm
* k robotickému dalekohledu BART skupiny astrofyziky vysokých energií
* k horizontálnímu dalekohledu HSFA 2 (přístroj Slunečního oddělení – průměr zrcadlového objektivu 50 cm, ohnisková vzdálenost 35 metrů), kde se bude provádět kontrola optického systému pomocí hvězd, návštěvníci se dostanou do místnosti operátora.



Vybranými dalekohledy se bude možné podívat do vzdáleného vesmíru na dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny a galaxie. Zajímavý pohled dalekohled poskytne např. na dvojhvězdu Albireo v souhvězdí Labutě či na dvojhvězdu Alcor a Mizar ve Velké medvědici. Bude možné pozorovat kulovou hvězdokupu M 13 v Herkulovi, prstencovou mlhovinu M 57 v Lyře, galaxii M 31 v Andromedě a další.

Kosmonautika. Návštěvníci si budou moci prohlédnout plastové modely kosmické techniky, seznámit se s aplikacemi kosmického výzkumu používanými v běžném lidském životě, prověřit si své znalosti v malém testu z kosmonautiky. Děti si vymalují podle svých představ skafandr kosmonauta nebo raketoplán. K vidění bude i malá výstavka fotografií a autogramů nejznámějších kosmonautů světa. Samozřejmostí bude i informování o aktuálním dění v kosmonautice – ve světě, v kosmu i u nás v Česku.

  • Shromaždiště účastníků exkurze je na tzv. centrální plošině v prostoru původní hvězdárny, v případě deště v muzeu tamtéž. Přijďte ještě před setměním, budete se lépe orientovat!
  • Parkování bude možné v prostoru u hřiště před vstupem do obou částí areálu observatoře (bude označeno), nejezděte prosím za zákazy vjezdu.
  • Observatoř v Ondřejově není vzhledem k potřebě zachování dobrých pozorovacích podmínek v noci osvětlena. Proto žádáme návštěvníky, aby se vybavili na cesty po observatoři baterkami a aby je používali podle pokynů našich průvodců.
  • Strávíte-li na hvězdárně celou dobu programu, bude se vám hodit občerstvení z Vašich zásob.
  • V pozdějších večerních hodinách užijete možná i teplejší oblečení.
  • K dispozici budeme i za špatného počasí, i když s omezenou nabídkou.
  • Pozorování dalekohledem bude možné pouze za jasného počasí.
  • Vstup zdarma.
  • Informační materiály k dispozici


Bližší informace a dotazy: Pavel Suchan – suchan@ig.cas.cz, tel. 267 103 040, 737 322 815, Astronomický ústav AV ČR, v. v. i., Fričova 298, 251 65 Ondřejov.

Zveme Vás také na Dny otevřených dveří, které se na observatoři Astronomického ústavu AV ČR budou konat 9.–11. listopadu 2006. Podrobný program bude zveřejněn v průběhu října.


Těšíme se na vás,

     Doc. RNDr. Petr Heinzel, DrSc.
     ředitel Astronomického ústavu AV ČR, v. v. i.



Na stránkách České astronomické společnosti http://www.astro.cz/akce/noc_vedcu/2007/ najdete aktuální přehled o nabídce dalších astronomických institucí v České republice v rámci Noci vědců.




Jak se na hvězdárnu v Ondřejově dostanete:

Autem

Z dálnice D1 Praha – Brno odbočíte na exitu 21 v Mirošovicích a odtud se dostanete přes Mnichovice do Ondřejova podle značení. V Mirošovicích můžete odbočit také ze silnice č. E55 ve směru od Tábora. Vzdálenost Mirošovice – Ondřejov činí přibližně 10 km.




Autobusem

Z Prahy do Ondřejova jezdí dvě přímé linky systému Pražské integrované dopravy, a to číslo 383 a 393 (Praha, Depo Hostivař – Chocerady). V době slabého provozu a o víkendech nejezdí některé spoje přímo, ale v Mukařově navazují na linku č. 381 (Praha, Depo Hostivař – Kostelec n. Č. l.).


Vlakem a autobusem

Všechny vlakové spoje vyjíždějí ze stanice Praha, hl. n. směrem na Benešov u Prahy (trať ČD Praha – Benešov – Tábor). Přestupní stanicí jsou Strančice, kde na vybrané vlakové spoje navazuje autobusová linka Pražské integrované dopravy č. 490 (Strančice – Stříbrná Skalice), která projíždí Ondřejovem.




verze pro tisk (pdf 285 kB) zde