Logo ASU
Astronomický ústav
Akademie věd České republiky
Logo AV


Přednáška 8. ledna: Slunce – naše nejbližší hvězda

V rámci pomalu končícího Mezinárodního heliofyzikálního roku přijede do Prahy slovenský sluneční fyzik, aby přednesl přednášku o Slunci, a to ve dvou termínech.

Slnko – naša najbližšia hviezda
RNDr. Vojtech Rušin, DrSc., Astronomický ústav Slovenské akademie věd, Tatranská Lomnica, SR

Úterý 8. ledna 2008
•  od 14.00 hod., budova Akademie věd, Národní třída 3, Praha 1, místnost 206
Cyklus popularizačních přednášek pro středoškolské studenty Nebojte se vědy
•  od 17.00 hod., budova Akademie věd, Národní třída 3, Praha 1, místnost 206
Cyklus popularizačních přednášek pro veřejnost Akademická Praha
Pozor změna!: výjimečně v úterý 8. ledna 2008

Slunce – naše nejbližší hvězda – je centrálním tělesem sluneční soustavy, které svou gravitací a elektromagnetickým zářením ovlivňuje veškeré dění ve sluneční soustavě. Je zdrojem světla, tepla a energie, které podmiňují existenci života na Zemi. Dr. Rušin v přednášce představí Slunce ve světle nejnovějších poznatků, jež přinášejí přístroje na umělých družicích Země, kosmické sondy nebo moderní pozemské dalekohledy. Nejnovější technologie pomáhají vědcům lépe poznávat procesy na Slunci a na hvězdách jemu podobných.

RNDr. Vojtech Rušin, DrSc. je vedoucím vědeckým pracovníkem Astronomického ústavu SAV. Věnuje se výzkumu sluneční koróny a protuberancí na koronální stanici na Lomnickém štítu ve Vysokých Tatrách. Je autorem odborných publikací, vědeckých prací i populárně-naučných článků. Organizoval a vedl 15 expedicí za úplným zatměním Slunce po celém světě. Za svou práci získal Cenu SAV za vědeckou činnost a dvakrát Cenu SAV za popularizaci.

Odbor mediální komunikace Akademie věd
http://press.avcr.cz/