Logo ASU
Astronomický ústav
Akademie věd České republiky
Logo AV



Tiskové prohlášení České astronomické společnosti a Astronomického ústavu AV ČR

číslo 89 ze 4. října 2006


Světový kosmický týden 2006
  
     
Kosmonautika má pevné místo v životě lidí na naší planetě. Setkáváme se s ní prakticky každý den, i když to většinou nevnímáme. Jako příklad lze uvést, že můžeme brát informace z internetu, mít přehled o dění ve světě a s použitím malých navigačních přístrojů GPS nezabloudíme. Bez použití družic by to bylo pomalé, případně nemožné. A to je jen malá ukázka z toho, co kosmonautika přináší. Ve vesmíru pracuje velké množství družic a sond. Většina z nich není určena pro výzkum, ale přímo slouží nám, lidem. Lidé do vesmíru létají a už se jich tam podívalo a také pracovalo na 446. Řada z nich vícekrát. Připravuje se i návrat lidí na Měsíc.

Světový kosmický týden 4.–10. října (World Space Week) je rámován dvěma významnými daty kosmické historie: 4. října 1957 byla do kosmu, na oběžnou dráhu kolem naší planety vypuštěna první umělá družice – SPUTNIK 1 a tím se lidstvu otevřela cesta pro výzkum kosmického prostoru. Tato cesta trvá už 49 let. Deset let poté, 10. října 1967, vstoupila v platnost mezinárodní smlouva o Mírovém výzkumu a využití kosmického prostoru, týkající se i Měsíce a dalších nebeských těles. Týden byl oficiálně vyhlášen Organizací spojených národů a během tohoto týdne se konají po celém světě akce a vzdělávací programy, které se vztahují ke kosmickým aktivitám.

Světový kosmický týden probíhá ve více než 50 zemích celého světa. Během Světového kosmického týdne se odborníci snaží ukazovat veřejnosti, že kosmonautika není jen náročnou vědeckou disciplínou, ale že to je i krásné a zajímavé dobrodružství přinášející ve svých výsledcích prospěch všem lidem světa. Pod spojující hlavičkou Světového kosmického týdne jsou pořádány přednášky, besedy či výstavy s kosmickou tématikou, v jejichž rámci je vysvětlován význam výzkumu kosmu a rozvíjení kosmických technologií.

Česká republika se k akcím Světového kosmického týdne připojila poprvé v roce 2002. Letos je to už po páté, kdy si při mnoha přednáškách a programech, které proběhnou především na hvězdárnách, planetáriích a školách připomeneme úspěchy, které tato vědecko-technická disciplína přináší. Hlavním mottem letošního roku je „Space For Saving Lives – mezinárodní oslava přínosu kosmické vědy a technologie k ochraně životů a zlepšení životních podmínek lidí. Organizátoři české účasti očekávají, že i letos bude naše republika na některém ze symbolických předních míst v počtu uspořádaných akcí a programů a že propagace a popularizace kosmického výzkumu a kosmických technologií bude co nejširší.

Hlavním celosvětovým koordinátorem akcí je americká nezisková organizace Spaceweek International Association (SIA) sídlící v texaském Houstonu. Mezi hlavní mediálně známé osobnosti, které svými jmény zaštiťují celosvětovou kampaň, patří např. astronaut Buzz Aldrin (druhý člověk, který vstoupil na povrch Měsíce), herec Tom Hanks a další významné osoby a organizace.


Další informace o Světovém kosmickém týdnu je možné nalézt na adresách:

http://www.czechspace.cz/cs/skt – české stránky projektu
http://www.spaceweek.org – oficiální stránky World Space Week
http://kosmos-news.kosmo.cz – český zpravodaj o pilotované kosmonautice KOSMOS-NEWS
http://www.kosmo.cz – český kosmonautický web
http://kosmonautika.astro.cz – Astronautická sekce České astronomické společnosti

 
Karel Bejček
Astronautická sekce České astronomické společnosti




Česká astronomická společnost (ČAS) vydává od května 1998 tisková prohlášení o aktuálních astronomických událostech a událostech s astronomií souvisejících. Počínaje tiskovým prohlášením č. 67 ze dne 23. 10. 2004 jsou některá tisková prohlášení vydávána jako společná s Astronomickým ústavem Akademie věd ČR. Archiv tiskových prohlášení lze najít na Internetu na adrese http://www.astro.cz/cz/download/. S technickými a organizačními záležitostmi ohledně tiskových prohlášení se obracejte na tiskového tajemníka ČAS Pavla Suchana na adrese Astronomický ústav AV ČR, Boční II/1401a, 141 31 Praha 4, tel.: 267 103 040, fax: 272 769 023, e-mail: suchan@astro.cz.



verze pro tisk (pdf 169 kB) zde