Logo ASU
Astronomický ústav 
Akademie věd České republiky
Logo AV

 
Prohlídky pro veřejnost


Astronomický ústav
ONDŘEJOV

Vás zve na návštěvu. Nachází se 33  km za Prahou směrem po dálnici D1. Po vyjetí z dálnice v Mirošovicích, směrem na Benešov, odbočíte po 2 kilometrech na Senohraby a odtud pojedete přes Hrušov a Turkovice přímo do Ondřejova.

Hvězdárna je součástí Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Byla založena před více než sto lety Dr. Josefem Janem Fričem na malebném kopci zvaném Manda. Pražská část Astronomického ústavu je přímým následníkem jezuitské hvězdárny v Klementinu, vystavěné v roce 1722. Architektonické provedení je dílem J. Fanty. Historické kopule hvězdárny slouží v současné době jako muzea. Ve verandě muzea V. Šafaříka je umístěn tubus Fričova dalekohledu, jehož optika, více než 150 let stará, slouží dále ve slunečním oddělení k pozorování slunečních skvrn. Jsou zde též přístroje vyrobené převážně Josefem Janem Fričem a dobové fotografie ze stavby hvězdárny. Blízko původní hvězdárny stojí dalekohled se zrcadlem o průměru 2 m. Hvězdárna je koncipována jako arboretum se vzácnými keři a dřevinami. 

Návštěvy hvězdárny jsou možné od května do září každou sobotu a neděli, kdy prohlídky začínají od

9:00  11:00  13:30  15:30 hodin.

 

Mimo tuto dobu lze skupinové prohlídky na všední dny domluvit předem na tel. čísle 323 620 227 (p. Jan Čech – Čt, Pá – mezi 10:00–11:00

Prohlídky ve všední dny se konají pouze pro skupiny (od 20 osob) od dubna do října, ve středu, čtvrtek a pátek. Čas prohlídky je určen dohodou.

Cena vstupenky pro hromadný zájezd autobusem je 800 Kč. Jednotlivci platí 40 Kč a děti (7–15 let) 20 Kč. Prohlídka v angličtině 100 Kč za osobu.

 

Těšíme se na Vaši návštěvu.